Dopingukütid tulid lagedale uue nõudmisega (1)

Kristjan Jaak Kangur
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Pyeongchangi olümpiamängud peetakse veebruaris.
Pyeongchangi olümpiamängud peetakse veebruaris. Foto: Ahn Young-joon/AP/Scanpix

17 rahvuslikku antidopinguorganisatsiooni esitas ROKile ametliku nõudmise, et Venemaa koondis eemaldataks 2018. aasta taliolümpiamängudelt.

Pyeongchangi mängudeni on jäänud alla viie kuu ning organisatsioonide meelest on ROK «keeldunud tunnistamast, et Venemaa vastutab spordiajaloo ühe suurema skandaali eest, mis ohustab puhtaid sportlasi ja olümpialiikumise tulevikku». Allakirjutanute seas on näiteks Suurbritannia ja USA antidopinguagentuurid, kelle arvates tuleb Venemaad karistada «Sotši olümpia aegse tõendamist leidnud korruptsiooni ja jätkuva suutmatuse eest puhta spordi reegleid järgida».

Mullu leidis WADA sõltumatu raport, et Venemaal toimis aastaid riiklikult toetatud dopinguprogramm – väidetavalt sai keelatud ainetest abi enam kui tuhat sportlast 30 spordialal. ROK pole venelastele siiani sanktsioone määranud, kuid kahe detsembris kokku pandud töörühma senise tegevuse põhjal eeldatakse, et Venemaa peab küll maksma suure rahatrahvi, aga pääseb võistluskeelust.

WADA nõudis, et Venemaa jäetaks eemale Rio olümpiast, kuid ROK lükkas otsuse tegemise alaliitude kaela. Nii osales Rios lõpuks 271 Venemaa sportlast, kuid eemale jäid näiteks kergejõustiklased.

«ROK peab lõpetama plekkpurgi mööda teed jalaga eemale löömise ja kuulutama otsekohe välja karmid otsused,» teatasid dopingukütid Denveris peetud kahepäevase koosviibimise järel. «Kahtleme sügavalt, et 2018. aasta mängud tulevad puhtad.» Nädala alguses avalikustas New York Times, et 96 sportlasest, keda süüdistati riiklikku dopinguprogrammi kuulumises, on süüdistused koguni 95 puhul tõendite puudumisel tagasi võetud.

«Uurimine on enneaegselt lõpetatud, sest ROK ega rahvusvahelised alaliidud pole Moskva laborist veel kõiki tõendeid kättegi saanud ega ka oluliste tunnistajatega vestelnud,» märkisid dopingukütid. «Tekib küsimus, kas reeglid on üldse täitmiseks ja kas ausa mängu põhimõte ikka kehtib.»

Sestap nõuti, et Moskva annaks viivitamatult ROKile ja WADAle üle kõik kogutud tõendid. «Muidu puruneb miljonite puhaste sportlaste usaldus. Praegune ükskõiksus saadab maailmale väga küünilise sõnumi – suuri ja olulisi riike ei karistata ega võeta kunagi vastutusele. On aeg tegutseda! Sportlased tahavad näha tegusid, mitte ilusat juttu.»

Nädala alguses teatas WADA, et Venemaa võib neile kehtestatud reeglid ja kohustused täita juba oktoobriks, mis avaks neile ukse Pyeongchangi. Rünnakule on asunud ka Venemaa asepeaminister Vitali Mutko, kes süüdistas korruptsioonis Venemaa antidopingu agentuuri Rusada ja selle labori eksjuhti Grigori Rodtšenkovi ning ka WADAt. Skeemi paljastanud Rodtšenkov varjab end praegu USAs. «Korraldame süsteemi ümber, aga ka WADA peab edaspidi osa vastutusest enda peale võtma,» ütles Mutko agentuurile R-Sport.

Kommentaarid (1)
Copy
Tagasi üles