Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Kelly Sildaru: vahepeal on ka pisaraid tulnud

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje

Freestyle-suusatajale Kelly Sildarule siirati septembri lõpus tehtud operatsioonil tema ema Liliani põlveside, edastas eilne Kanal 2 saade «Radar».

Et Uus-Meremaal rennisõidutreeningul kukkumisel purunenud ristatisideme taastamine oleks võimalikult kiire, otsustati mitte tekitada kasvueas 15-aastasele sportlasele uue haava näol teist lihasvaegust, vaid siirati põlveside doonorilt, kelleks sai Kelly ema. «Pakuti välja, et Kelly taastamine oleks kiirem ja parem nii. Ja kõige efektiivsem selleks oleks kasutada vanema oma,» sõnas Sildaru isa Tõnis telesaates.

Neli nädalat pärast operatsiooni on Kelly põlv saavutamas üha paremat liikumist. Kui algselt ei paindunud põlv pea üldse, siis nüüd on näha edusamme. Kuigi terve mõistusega võttes oli operatsiooni kasuks otsustamine ainuõige, ei sündinud see otsus Tõnis Sildaru sõnul kergelt. «Meedia surve, väline surve. Kas teha operatsioon või proovida olümpiale minna? Selline diskussioon käis kindlasti läbi,» lausus ta.

Uus-Meremaalt koju naasmise järel Kelly põlvele tehtud magnetuuring kinnitas kardetut, et eesmine ristatiside oli purunenud. «Sai kohe küsitud, kas eesmärk on olümpiamängud või karjäär?» meenutas Sildaru põlve uurinud ja hiljem opereerinud doktor Madis Rahu.

Nagu teame, otsustas Kelly karjääri kasuks ja loobus seega variandist proovida katkise põlvega 2018. aasta Pyeongchangi taliolümpiamängudel võistelda. «Ma ikkagi tahtsin ise operatsioonile minna. Sest isegi kui saanuksin katkise sidemega edasi sõita, löönuks mul peas kogu aeg ette, et see põlv on sul katki. Ma pean põlve hoidma. Mõtlesin, et olen nii noor, et ei ole mõtet ennast veel rohkem ära lõhkuda, kui juhuslikult peaksin uuesti kukkuma,» rääkis Kelly.

Sildaru rääkis «Radaris» ka täpsemalt, mis Uus-Meremaal juhtus. «Oli täiesti tavaline rutiinne päev. Hommikul üles mäele. Ei midagi uut, ei midagi rasket. Maandumine oli isegi enam-vähem. Lihtsalt maandumisel üks jalg sõitis natukene teisest eest ära. Mul isegi ei olnud valus. Sain normaalselt kõndida,» meenutas Kelly.

Isa Tõnis pani kohe põlvele külma lund peale ning üheskoos mindi kiirelt mäe keskuses asunud traumapunkti. Esimene hinnang põlvele oli positiivne: kerge põrutus. Igaks juhuks külastati ka sealset füsioterapeuti. «Ta ütles ka, et kolm päeva ja võib tagasi mäele minna,» meenutas Tõnis Sildaru. Peagi mindi sama füsioterapeudi juurde tagasi. Kutsuti kohale teine arst ja katsuti põlve.

«Siis ma sain aru, et midagi on halvasti,» meenutas Kelly arsti näoilmest järeldatut. «Läksin natukene endast välja. Kukkumine ei tundunud üldse nii hull! Mõtlesin, kuidas see saab üldse võimalik olla?»

Uus-Meremaa arstid ütlesid, et tõenäoliselt on purunenud põlve eesmine ristatiside, mis osutuski õigeks diagnoosiks. Tõnis: «Keeruline oli. Kelly oli päris õnnetu.» Kelly: «Vahepeal on ka pisaraid tulnud.» Tõnis: «Päeva-kahega sai ta sellest enam-vähem üle. Leppis selle mõttega. Teadis, mis ees ootab.» Kelly: «Isal oli kindlasti raskem kui minul.»

Praegu saab Sildaru taastusravi, et 2018. aasta sügisel võistluskarussellile naasta.

Tagasi üles