Venemaalt võeti olümpiakuld ära ja anti Lätile! (2)

Ott Järvela
, vastutav toimetaja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Aleksandr Tretjakovi (keskel) diskvalifitseerimise järel kuulub olümpiakuld Martins Dukursile (paremal).
Aleksandr Tretjakovi (keskel) diskvalifitseerimise järel kuulub olümpiakuld Martins Dukursile (paremal). Foto: Shamukov Ruslan/ITAR-TASS/SCANPIX

Rahvusvaheline Olümpiakomitee diskvalifitseeris dopingureeglite rikkumise tõttu Sotši olümpiamängudel meeste skeletonis kuldmedali võitnud Venemaa sportlase Aleksandr Tretjakovi. Temalt ära võetud kuldmedal kuulub nüüd lätlasele Martins Dukursile.

Lisaks hõbeda kulla vastu vahetamisele teenib Läti ka ühe olümpiamedali juurde, sest hõbedale tõuseb ameeriklane Matt Antoine ja pronksile Sotšis neljanda koha saanud Martins Dukursi vend Tomass.

Sotši olümpialt diskvalifitseeriti ka kolm Venemaa naisskeletonisõitjat - Jelena Nikitina, Maria Orlova ja Olga Potõlitsnja. Nikita võidetud pronksmedal kuulub nüüd ameeriklannale Katie Uhlaenderile. Potõlitsnja pälvis Sotšis algselt viienda ja Orlova kuuenda koha.

Neljale Venemaa sportlasele karistused määranud ROKi distsiplinaarkomisjoni koosseisu kuulusid šveitslane Denis Oswald (Rahvusvahelise Sõudeliidu FISA endine president), hispaanlane Juan Antonio Samaranch juunior (Rahvusvahelise Moodsa Viievõistluse liidu UIPM asepresident) ja sakslane Patrick Baumann (Rahvusvahelise Korvpalliliidu FIBA peasekretär).

Karistused määrati tulenevalt rahvusvahelise antidopinguagentuuri (WADA) poolt sõltumatult eksperdilt Richard McLarenilt tellitud raportile, mille hinnangul teostati Venemaal Sotši olümpiamängude eel ja ajal riiklikku dopinguprogrammi.

Kui veel hiljuti oli lahtine, kuivõrd juriidiliselt pädev McLareni raport ROKi silmis on, siis 1. novembril avaldatud süüdimõistvad otsused nelja Venemaa murdmaasuusataja, sealhulgas 50 km ühisstardist sõidus kuldmedali võitnud Aleksandr Legkovi suhtes, viitasid, et ROKi silmis pädevust jagub.

Seoses McLareni raportist ilmnenuga järeltestis ROK kõiki Sotši olümpiamängudelt Venemaa sportlastelt võetud dopinguproove. Lisaks uuriti, kas dopinguproovi sisaldavatelt pudelitelt leidub märke nende ebareeglipärasest avamisest, sest McLareni raporti kohaselt vahetati Sotši dopingulaboris Venemaa sportlaste proovides dopingut sisaldanud uriin varem varutud puhta vastu.

«Seoses juhtumite keerulise iseloomuga oli protsess põhjalik, ammendav ja aeganõudev. Oli vaja kaasata kriminaliste, kes pidid välja arendama juriidiliselt vettpidava metodoloogia. Tegutsetud on reeglitest lähtuvalt ja järeltestimine jätkub,» seisab ROKi leheküljel avaldatud otsuses. Täpselt samad read seisid ka 1. novembril avaldatud Legkovi puudutavas otsuses.

Lähipäevad võivad tuua lisaotsuseid, sest Oswaldi juhitud komisjon kinnitas, et kõigi Pyeongchangi taliolümpiale kvalifitseerumisvõimalust omavate tegevsportlaste osas jõuab uurimine lõpule lähiajal.

Otsuse, kas kõige juhtunud valguses lubada Venemaa sportlased 2018. aasta Pyeongchangi taliolümpiamängudele või mitte, langetab ROKi täitevkomitee 5. detsembril. Väidetavalt on võimalus, et Venemaa koondist olümpiale ei lubata, viimastel nädalatel tõusnud seoses Venemaa keeldumisega esineda puhtsüdamliku ülestunnistusega riikliku dopinguprogrammi osas.

Kommentaarid (2)
Copy
Tagasi üles