Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Pyeongchang ootab talve ja publikut

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Selline nägi välja Pyeongchang 10. veebruaril 2017 ehk täpselt aasta enne taliolümpiat. Kõigi eelduste kohaselt ei jää tali ka tänavu taeva. | FOTO: KIM HONG-JI/REUTERS/Scanpix

Pyeongchangi taliolümpiamängude alguseni jääb 77 päeva. Üleeile kuulutasid korraldajad ja rahvusvaheline olümpiakomitee (ROK) üheskoos, et kõik olulisemad rajatised on täielikult valmis. Ometi ei saa nad täies rahus käsi põlvile asetada ja hõisata: külalised, tulge aga, pidu võiks alata juba täna!

«Ehitustegevus viimses kui võistluspaigas, samuti suures ja väiksemates olümpiakülades on lõppenud. Olümpiatule teatejooks äratab üle terve Lõuna-Korea suurt huvi. Soulist Pyeongchangi viiv kiirrong on äärmiselt mugav. Olen veendunud, et nii sportlastele kui fännidele pakutakse unustamatu elamus,­» pidas mängude korraldamist koordineeriva ROKi komisjoni juht Gunilla Lindberg ajakirjanike ees kui parteikoosoleku lõpukõnet.

Sportlaste liikumine tõotab kujuneda mugavaks

«Võin kinnitada: kõik oluline on tõesti valmis,» lausus eelmisel nädalal olümpialinna väisanud Eesti Suusaliidu peasekretär Tõnu Seil Postimehele. «Et olümpiapark kaunim välja näeks, paigaldatakse sinna näiteks ilupuid. Kuskilt kostab trelli häält, mõnel pool keeravad töömehed seina viimaseid kruvisid. Toimub viimistlemine.»

Seil vaatas üle ka enda alaliidu hallatavad võistluspaigad – vaid mäesuusakeskusse ei jõudnud –, elamiskohad ja ka neid ühendavad teed. Teadupärast paiknevad murdmaasuusakeskus ja hüppemäed (ning ka laskesuusaareen) kõrvuti. «Ei torganud küll silma midagi olulist, mis teinuks ärevaks või sundinuks kohalikelt järsult aru pärima. Hooldeboksid ei ole veel õigetes kohtades, aga kinnitati, et saavad olema,» vahendas Seil.

Kui sageli valmistab olümpial nii sportlastele kui ka kõigile kiibitsejatele kõige suuremat peavalu transporti puutuv, siis Seil koges siin palju positiivset. «Kiirrongiga ma küll ei sõitnud – autoga läks Soulist Pyeongchangi minimaalselt kolm tundi. Aga olümpiarahvale mõeldud sõidurada pandi just maha – see teeb ka auto ja bussiga liikumise kindlasti nobedamaks. Kõik teed on superheas korras,» kirjeldas ta. «Kuid mis peamine: olümpiakeskus ise on niivõrd kompaktne ja vahemaad lühikesed, et logistilises plaanis ei näe ma muretsemiseks küll vähimatki põhjust.»

Siinkohal ohkas Seil kurvalt: «Kuna freestyle-suusatamine toimub eemal, siis olime valmis tunduvalt keerulisemateks väljakutseteks. Aga kahjuks sai Kelly (Sildaru) vigastada ja see rõõm jääb nüüd ära.»

Lumi tuleb. Või kui ei tule, siis tehakse

Ent naastes loo alguse manu, siis andkem tõele au: ega Lindberg midagi valesti öelnud. Tähtsal ametikohal rootslanna jättis lihtsalt mainimata suurima valukoha – huvi mängude vastu on pehmelt öeldes kasin.

Ajaleht USA Today kirjutas äsja, et soovitud 1,06 miljonist piletist on müüdud kõigest 41 (!) protsenti. Iseäranis ärevaks teeb võõrustajaid tõsiasi, et kohalikul turul on nõudlus väiksem kui rahvusvahelisel. Ehk teisisõnu: Korea publikut maailma suurim spordivõistlus seniste märkide järgi ülemäära ei paelu.

Nii ongi korralduskomitee (POCOG) püüdnud viimasel kuul eri kanalite ja sõnumite kaudu mängude erakordsust aina jõulisemalt korealasteni viia. Optimistlikumad säilitavad rahu ja kuulutavad, et «korealane teebki otsused viimasel tunnil», teine leer lööb aga järjest valjemalt häirekella: jääme maailma silmas häbisse, kui tribüünidel haigutab tühjus. Eel- ja pärisolümpiat ei saa küll võrrelda, kuid aasta eest valitses kohalike hulgas kaugete alade (nende hulgas ka murdmaasuusatamise) vastu igatahes täielik huvitus.

Üks mure on korealastel veel. «Sel ajal kui anname ettevalmistustele viimast lihvi, hakkab vaikselt ka lund sadama,» muigas POCOGi president Hee-beom Lee. Ta ei unustanud samas lisada: «Ostke pileteid, et saada osa maailma spordi ja Korea kultuuri suurepärasest ühisest peost. Lubame, et võõrustame teid suurima külalislahkusega.»

Seil märkis, et nädala eest oli maa Pyeongchangis üsna must. «Kuid ilmast kõneldes olid nad äärmiselt rahulikud. Ütlesid, et ennustus lubab peagi külma, ja kuulutasid kui ühest suust, et veebruari keskpaigas pole sellega iial muret olnud. Ja isegi kui tali peaks taeva jääma, on valmis pandud nii suur hulk kahureid, et vajalik lumi lihtsalt toodetakse.»

Põhja-Koread keelitatakse osalema

Rahvusvahelise suusaliidu (FIS) president Gianfranco Kasper ütles hiljuti otsekoheselt: «Ärev olukord Korea poolsaarel sunnib arvestatavat osa Euroopa pealtvaatajatest jääma koju. Oleme kahjuks kindlad, et meie alade publikuhulka mõjutab poliitiline segadus märkimisväärselt.»

Diplomaadid loodavad, et olümpia aitab vaenutsevate osapoolte vahel rahu sõlmida. Lõuna-Korea ametnikud ja ROK on palunud Põhja-Korea sportlastel mängudel osaleda. «Oleme valmis viimase minuti otsuseks, aga ootame neid külla,» sõnas Lõuna-Korea spordiminister Jong-hwan Do. Vähemalt praegu puudub aga selgus, kas naaber paneb delegatsiooni välja või mitte.

Sestap ei saa kuidagi mööda vaadata tõsiasjast, et Põhja-Korea korduvad raketikatsetused ja piirkonnas kasvanud poliitiline pinge on pigem suurendanud mängude kohal turvaohtu. Asub ju Pyeongchang vähem kui saja kilomeetri kaugusel Põhja- ja Lõuna-Korea vahelisest demilitariseeritud tsoonist. Olümpiamängudel osalejad saavad selgeks hiljemalt 29. jaanuaril, kui lõpeb ülesandmistähtaeg.

Tagasi üles