Urmas Sõõrumaa Venemaa dopinguloost: ausad ja süütud sportlased ei tohiks kannatada (22)

Andres Vaher
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Urmas Sõõrumaa ei soovi, et ausad Venemaa sportlased kannataks.
Urmas Sõõrumaa ei soovi, et ausad Venemaa sportlased kannataks. Foto: Konstantin Sednev

Eesti Olümpiakomitee (EOK) president Urmas Sõõrumaa sõnas, et ehkki Venemaa dopingusaagas ilmneb aina uusi süsteemsele reegliteeiramisele viitavaid detaile, ei tohiks süütutelt sportlastelt võtta võimalust olümpiamängudel osaleda. Samuti selgitas ta suusaliidu ja Team Haanja tüli lahenemise tagamaid ning miks Ott Tänak kandideerib aasta sportlase valimisel võistkondade arvestuses.

Rahvusvahelise Olümpiakomitee distsiplinaarkomisjon avaldas eile põhjendatud otsuse, kus antakse Venemaa tegevusele senisest veelgi hävitavam hinnang. Kas see muudab teie ja/või EOK arvamust, kuidas peaks ROK Venemaa sportlastega käituma?

Meie seisukoht on kogu aeg olnud ühene: mistahes keelatud võtete osas peab valitsema nulltolerants. Rahvusvaheline Olümpiakomitee ja rahvusvahelised alaliidud teevad siin oma tööd ning võtavad vastu oma otsuseid – ja ainult nii see saabki olla.

Ootame ROKi järgmisel nädalal saabuva lahendi (kas Venemaa koondis lubada Pyeongchangi talimängudele või mitte - toim) ära, aga minu seisukoht on, et iga otsus peab olema kaalutletud. Ehk antud juhul ei tohiks süsteemi tõttu kannatada ausad, süütud ja puhta südametunnisega sportlased, kes on pikka aega just olümpiamängude nimel pühendunud. Nad peaksid saama võimaluse seal võrdselt kõigi teistega oma tööd realiseerida. Siin ei tohiks kehtida vanglameetod, kus karistatakse kõiki. Pealegi on tänapäeval dopingukontroll juba sedavõrd tõhus, et valed jäävad vahele niikuinii.

Kas vastab tõele, et sekkusite ja aitasite lahendada Eesti Suusaliidu ja Team Haanja pikale veninud tüli?

Jah, kuigi pole täpne öelda, et otseselt sekkusin või et see lahenes just ja ainult minu isiku tõttu. See polnud ühe telefonikõne või kokkusaamise, vaid pikem teema. Lõpuks lahendasid nad selle olukorra ikka ise. Õnnestus lihtsalt kaasa aidata, et osapooled jõuaks sarnasele arusaamisele. Loodetavasti aitas see sportlike tulemuste paranemisele kaasa.

Tegemist pole miski era- või esmakordse sündmusega. Näiteks ka taekwondo ja tantsuliidu sisemistes arusaamatustes oleme appi läinud.

Miks kandideerib rallisõitja Ott Tänak eile alanud aasta sportlase valimisel võistkondade, aga näiteks jalgpallur Ragnar Klavan ja võrkpallur Robert Täht meessportlase kategoorias?

See on hea küsimus. Tänan ajakirjandust selle teema tõstatamise eest. Arutame isekeskis seda. Mis aga ei tähenda, et kindlasti nominatsioonides midagi muudame. Arvan, et Tänak läks võistkondade kategooriasse nii-öelda inertsist, sest rallisõitjad on ka varem seal kandideerinud.

Klavani ja Tähega on Tänakul siiski erisus – nemad esindavad ju lisaks Eesti koondisele igapäevaselt koduklubisid. Vaevalt et hakkame FC Liverpooli Eesti parimaks võistkonnaks valima. Pigem näen rallimeeste puhul siiski sarnasusi näiteks sõudmise neljapaadiga.

Kommentaarid (22)
Copy
Tagasi üles