Kas olümpiamedalid on piisav põhjus kellegi tapmiseks?

jaga E-post prindi artikkel saada vihje loe ja lisa kommentaare

Rahvusvahelise Olümpiakomitee juhtkond otsustab 5. detsembril, kas Venemaa lubatakse 2018. aasta Pyeongchangi taliolümpiamängudele või mitte.

FOTO: JIM YOUNG/REUTERS/Scanpix

Kas olümpiamedalid on piisav põhjus kellegi tapmiseks? Kui kaks tema endist kolleegi, 52-aastane Nikita Kamajev ja 58-aastane Vjatšeslav Sinjov kahenädalase vahega vähemalt osaliselt kahtlastel asjaoludel surid, leidis doktor Grigori Rodtšenkov, et ilmselt on küll.

Moskva antidopingulabori endine juhataja otsustas mitte oma saatust ootama jääda, võttis selle anda kätte ja pages Venemaalt Ameerika Ühendriikidesse. Kodumaal on Rodtšenkov praegu tagaotsitav. USA-s kuulub ta tunnistajakaitse programmi alla ning tema asukoht ei kuulu avalikustamisele. Temaga saab ühendust ainult advokaadi kaudu.

Meetmed on põhjendatud ja olukord ongi nii ohtlik, sest Venemaalt pagedes võttis Rodtšenkov ühes teadmised ja tõendid tema juhitud asutuses viie aastaga korda saadetud sigaduste kohta, mille abil on Rahvusvaheline Olümpiakomitee jõudnud jälile kõigi aegade võikaimale dopinguvandenõule.

«Dopinguproovide vahetamise skeem oli läbi aegade üks võikamaid hoope olümpiamängude usaldusväärsuse ja maine pihta,» ütleb esmaspäeva õhtul avaldatud Rahvusvahelise Olümpiakomitee (ROK) distsiplinaarkomisjoni motiveeritud otsus, mis puudutab Sotši olümpial meeste 50 km ühisstardiga sõidus kuldmedali võitnud ja selle mängude lõputseremoonial kaela saanud Venemaa suusataja Aleksandr Legkovi diskvalifitseerimist.

Tagasi üles