Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Kas olümpiamedalid on piisav põhjus kellegi tapmiseks?

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Rahvusvahelise Olümpiakomitee juhtkond otsustab 5. detsembril, kas Venemaa lubatakse 2018. aasta Pyeongchangi taliolümpiamängudele või mitte. | FOTO: JIM YOUNG/REUTERS/Scanpix

Kas olümpiamedalid on piisav põhjus kellegi tapmiseks? Kui kaks tema endist kolleegi, 52-aastane Nikita Kamajev ja 58-aastane Vjatšeslav Sinjov kahenädalase vahega vähemalt osaliselt kahtlastel asjaoludel surid, leidis doktor Grigori Rodtšenkov, et ilmselt on küll.

Moskva antidopingulabori endine juhataja otsustas mitte oma saatust ootama jääda, võttis selle enda kätte ja pages Venemaalt Ameerika Ühendriikidesse. Kodumaal on Rodtšenkov praegu tagaotsitav. USA-s kuulub ta tunnistajakaitse programmi alla ja tema asukoht ei kuulu avalikustamisele. Temaga saab ühendust ainult advokaadi kaudu.

Meetmed on põhjendatud ja olukord ongi nii ohtlik, sest Venemaalt pagedes võttis Rodtšenkov ühes teadmised ja tõendid tema juhitud asutuses viie aastaga korda saadetud sigaduste kohta, mille abil on Rahvusvaheline Olümpiakomitee jõudnud jälile kõigi aegade võikaimale dopinguvandenõule.

«Dopinguproovide vahetamise skeem oli läbi aegade üks võikamaid hoope olümpiamängude usaldusväärsuse ja maine pihta,» ütleb esmaspäeva õhtul avaldatud Rahvusvahelise Olümpiakomitee (ROK) distsiplinaarkomisjoni motiveeritud otsus, mis puudutab Sotši olümpial meeste 50 km ühisstardiga sõidus kuldmedali võitnud ja selle mängude lõputseremoonial kaela saanud Venemaa suusataja Aleksandr Legkovi diskvalifitseerimist.

Legkovi karistus avalikustati 1. novembril. Tollest päevast saadik on ROK-i distsiplinaarkomisjon koosseisus šveitslane Denis Oswald (rahvusvahelise sõudeliidu FISA endine president), hispaanlane Juan Antonio Samaranch juunior (rahvusvahelise moodsa viievõistluse liidu UIPM asepresident) ja sakslane Patrick Baumann (rahvusvahelise korvpalliliidu FIBA peasekretär), karistanud 19 Venemaa sportlast. Kõiki ühtmoodi – Sotši tulemuste tühistamise ja eluaegse olümpiamängudel osalemise keeluga.

Venemaa löödi pihuks ja põrmuks

Kui seni oli komisjon piirdunud otsuste resulatiivosaga (kes millise karistuse sai), siis esmaspäeval avaldati esimest korda motiveeritud otsus, kus on ära toodud argumendid, millest lähtudes venelased süüdi on mõistetud. 46 A4 lehekülje pikkune ja 495-st punktist koosnev otsus lööb Venemaa pihuks ja põrmuks.

Komisjoni hinnangul on Rodtšenkov usaldusväärne tunnistaja ja tema toodud tõendid Venemaa riikliku dopinguprogrammi kohta vettpidavad. «Komisjon leiab, et ükskõik milline on doktor Rodtšenkovi motivatsioon või millised tema varasemad väärteod, räägib ta enda juhitud positiivsete dopinguproovide varjamise programmi kohta tõtt,» teatab komisjon oma otsuses.

Rodtšenkov avaldas pärast USA-sse putkamist, kuidas kureeris Sotši dopingulaboris Venemaa sportlaste proovides uriini vahetamist varem kogutud puhta vastu, mida hoiti tema enda hallatud spetsiaalses uriinipangas.

Vahetuspettuse tarbeks olid Venemaa julgeolekuteenistused välja töötanud meetodi, mis võimaldas avamiskindlaks peetud dopinguproovide anumaid lahti muukida. Pettuseks oli Sotši dopingulabori seina peidetud mõneteistkümne sentimeetri laiune väike avaus. Ametist tulenevalt proovidele ligipääsu omanud Rodtšenkov andis dopinguproovide anumad öötundidel sealt kaudu välja. Mõne tunni pärast, vastu hommikut toodi anumad tagasi ja Rodtšenkov asetas need endistele kohtadele.

Kriminalistid leidsid kriimustused

Hilisema uurimise käigus leidsid kriminalistid Venemaa sportlaste dopinguproove sisaldanud anumatelt kriimustusi, mis olid komisjoni hinnangul ümberlükkamatu ja otsustava tähtsusega asitõend.

Samuti tunnistas komisjon täielikult usaldusväärseks sõltumatu uurija Richard McLareni 2016. aasta lõpul koostatud raporti. Kanadalase McLareni palkas rahvusvaheline antidopingukomisjon (WADA) ja raport järeldas, et Venemaa riikliku dopinguprogrammi kohta on olemas «vastuvaidlematud tõendid».

Kõige tähtsam ROKi distsiplinaarkomisjoni järeldus puudutab aga sportlaste osalust. «Polnud võimalik, et sportlased polnud skeemi hõlmatud. Lisaks olid nad peamised kasusaajad,» teatas komisjon. «Sportlased pidid andma uriinipanga tarbeks puhast uriini, mille kogumine pole võimalik ilma nendepoolse koostööta. Väide, et puhast uriini võidi sportlastelt koguda nende teadmata dopingukontrollide või arstlike läbivaatuste käigus, pole pädev.»

Komisjon märgib ka, et sportlaste koostöö oli vajalik dopinguproovide numbrite (iga proov on tähistatud numbriga, mida teavad ainult dopinguproovi võtja ja andja) teadasaamiseks, et need siis Sotši dopingulaboris ära vahetada. «Dopingukontrollis kogutud uriini vahetamine puhta uriini vastu sai komisjoni hinnangul toimuda ainult ühel põhjusel: vältida positiivset tulemust, mis omakorda viitab, et algne dopinguproov sisaldas keelatud aineid.»

Komisjon rõhutab, et kõiki tõendeid komplektis vaadates pole võimalikud muud järeldused, kui et dopinguprogramm eksisteeris ja sportlased osalesid selles teadlikult. Karistust – peale Sotši tulemuste tühistamise eluaegne olümpiamängudel osalemise keeld – põhjendades märgib komisjon, et rikkumised olid ülimalt tõsised.

«Oleks käsiteldamatu, kui selles skeemis ükskõik millisel moel osalenu saaks tulevikus olümpialiikumises ükskõik millisel moel osaleda. Komisjon rõhutab, et eluaegse diskvalifitseerimise põhjus pole niivõrd ROKi antidopingureeglite rikkumine, vaid vandenõu, mis nakatas ja laastas olümpiamänge halvimal võimalikul moel. Säärases vandenõus osalemine ei tähenda üksnes ROKi antidopingureeglite rikkumist, vaid tegu on põhimõttelise väärkäitumisega, mis kahjustab otseselt olümpiamängude alusväärtuseid,» kirjutas komisjon.

Kas Venemaad ootab olümpiakeeld?

Venemaa sportlastel on õigus ROKi distsiplinaarkomisjoni otsus edasi kaevata Rahvusvahelisesse Spordikohtusse (CAS) ja mitmed on seda juba teinud. Kuivõrd kiiresti CAS juhtumeid menetleb, pole teada.

ROKi distsiplinaarkomisjoni motiveeritud otsuste avaldamise järel on oodata aga järgmisi samme rahvusvahelistelt alaliitudelt. ROKi jurisdiktsioon puudutab ainult olümpiamänge. Legkovi ja teiste suusatajate osalemine MK-sarjas ja muudel rahvusvahelistel võistlusel on Rahvusvahelise Suusaliidu (FIS) pärusmaa, kes andis juba varem teada, et alustab menetlust kohe, kui on kätte saanud ROKi distsiplinaarkomisjoni täispika otsuse. Analoogselt talitavad eeldatavasti ka teised rahvusvahelised alaliidud (praeguseks on ROK diskvalifitseerinud Venemaa murdmaa- ja laskesuusatajaid, kiiruisutajaid, bobi- ja skeletonisõitjaid).

5. detsembril ehk järgmise nädala teisipäeval langetab ROKi täitevkomitee otsuse, kas Venemaal lubatakse osaleda 2018. aasta Pyeongchangi taliolümpiamängudel. Otsuse avaldab ROKi president Thomas Bach 5. detsembril Eesti aja järgi õhtul kell 19.30 algaval pressikonverentsil.

ROKi täitevkomitee arvestab otsust langetades kahe raportiga. Peale distsiplinaarkomisjoni, mis uurib Sotši taliolümpiamängudel võistelnud Venemaa sportlaste dopinugproove ja -rikkumisi, tegutseb ka komisjon, kes uurib Venemaa institutsioonide seotust dopingujuhtumitega. Mõlemad komisjonid loodi johtuvalt eelmainitud McLareni raportist.

LISALUGU

Laskesuusataja lubas medali prügimäele visata

Peale Aleksandr Legkovi puudutava motiveeritud otsuse avaldas ROK esmaspäeval ka viis järjekordset Venemaa sportlast, kelle Sotši tulemused on tühistatud ja kellele on määratud eluaegne olümpiamängudel osalemise keeld.

Venemaa jäi seoses laskesuusatajate Olga Viluhhina ja Jana Romanona tulemuste tühistamisega ilma kahest hõbemedalist. ROKi otsuse kohaselt tuleb autasud neile tagastada, mille eest vastutab Venemaa olümpiakomitee.

Romanova lubas medali tagasinõudjad kuu peale saata: «Ma viskan medali enne prügimäele, kui tagastan selle Rahvusvahelisele Olümpiakomiteele. Ma ei tee seda kunagi. Meid mõisteti süüdi ilma tõenditeta. Näitan edaspidigi oma medalit noortele sportlastele ja räägin neile oma raskest, aga huvitavast teekonnast selleni.»

Tagasi üles