Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Superpaar Bjørndalen - Domratšova valmistub uueks kogupauguks

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
13. veebruar 2017: Darja Domratšova võitis MM-il jälitussõidus hõbe- ja Ole Einar Bjørndalen pronksmedali. | FOTO: Berit Roald/NTB scanpix

Veebruaris Pyeongchangis seitsmendat korda olümpiarajale ja -tiiru astudes on kõigi aegade edukaim talisportlane Ole Einar Bjørndalen 44-aastane. Võiks ju eeldada, et laskesuusakuningas valmistub pika ja särava karjääri lõpetamiseks stiilis «sama protseduur, mis igal aastal». Aga ei.

«Olen korraga isa, abikaasa ja sportlane. Naudin võrdselt kõiki neid rolle. Tunnen vaimset värskust ja mu elu on saanud uue perspektiivi,­» ütles kaheksakordne olümpiavõitja ja 20-kordne maailmameister hooaja künnisel Norra meediale. «Laagri- ja võistluspäevi koguneb tänavu rohkem kui iial varem, kuid see ei häiri mind sugugi. Ma ei ole üksi, vaid meid on kolm. Jah, kõik lapsega seonduva korraldamine nõuab meilt aega ja energiat, aga siiski: see on luksusprobleem.»

Imeline päev

Aastatel 1998–2012 oli Bjørndalen paar Itaalia-Belgia laskesuusataja Nathalie Santeriga. Mullu aprillis tõi ta aga korraga avalikkuse ette kaks pommuudist: et tema karjäär jätkub Pyeongchangi olümpiani ja et ta ootab koos Darja Domratšovaga lapse sündi.

Laskesuusatamise superpaar, kuningas ja kuninganna, oli end laiale ilmale ilmutanud. Kahe peale on Norra ja Valgevene staaride auhinnakogus 11 olümpia- ja 22 MM-kulda.

Mullu juulis peeti Norra mägede rüpes idüllilises kirikus salajane pulmapidu, millest said osa vaid kõige lähedasemad. Fännidele anti abiellumisest teada alles nädal hiljem. «Valmistusime pulmadeks põhjalikult. Iga pisiasi oli läbi mõeldud ja kõik läks täiuslikult. Aga kuna soovisime privaatsust, ei hakka ka siin rohkem detaile avama,» kirjutati Facebookis.

Oktoobri esimesel päeval nägi Minskis ilmavalgust tütar Xenia, kes sai isa perenime. Juba kolm kuud hiljem naasis noor ema Domratšova MK-sarja. Arvestades, et ta oli ka sünnitusele eelnenud hooaja mononukleoosi tõttu vahele jätnud, tuli MMil Hochfilzenis tõeline üllatus: Domratšova võitis jälitussõidus hõbemedali. Vähe sellest, vaid mõni tund hiljem jätkas Bjørndalen pronksiga imelist medalite rodu – alates 1997. aastast on ta autasuta lahkunud vaid ühelt MMilt.

«Juba mu enda saavutus tegi päeva imeliseks. Kui aga elasin hotellitoast kaasa Ole medalisõidule, muutus see veel imelisemaks,» lausus Domratšova.

Norra TV2 reporter küsis temalt, mida ta Ole juures kõige enam imetleb.

«Kuidas ta…» alustas Darja vastamist. «…mähkmeid vahetab,» lõikas Ole Einar vahele.

Naer. «Kuidas ta kõigi olukordadega alati hakkama saab. Ja muidugi, kuidas ta mähkmeid vahetab. Ta otsib kõiges täiuslikkust. Ka mähkmete vahetamises.» Naer.

Laps kõikjal kaasas

Et Pyeongchangis veel imelisi päevi tuleks, on mõlemad saanud oma koondiselt loa valmistuda aasta tähtsündmuseks eraldi. Harjutatud on Norras, Kesk-Euroopas, aga ka Domratšova sünnilinna Minski lähistel Raubitšis.

«Ma ei tea kuskil maailmas treeningukeskust, mille rajad oleksid Pyeongchangi omadega sarnasemad kui siin,» sõnas Domratšova, kes nelja-aastasena kolis koos arhitektidest vanematega elama Siberisse Njagani, kust 2003. aastal naasti Minskisse.

Bjørndalen ja Domratšova reisivad hiiglasliku ja uhke bussiga, milles kõik vajalik. Perepea rõhutab, et aeg on aina suurem väärtus. Nii andis ta ühes suvises laagris pika intervjuu… rullidel harjutades, pulsimõõdikul näit 115. «Pean töötama targalt ja efektiivselt,­» kõlas põhjendus.

Milline on olümpiaks valmistumise täpsem plaan, soovis ajakirjanik Norra rahvale vahendada. «See jääb saladuseks, sest konkurendid mõistavad lugu tõlkida,» kostis Bjørndalen. «Saan vaid öelda, et kuna Pyeongchangi olud on täiesti ettearvamatud, paneme end valmis absoluutselt kõigeks. Olen karjääri jooksul õppinud, et see tasub enamasti ära.»

Igatahes pakatab staariseisuses spordimees rahulolust. «Mu elu oli ka varem ilus, aga nüüd saan kokku sobitada kaks suurimat armastust: laskesuusatamise ja pere. Need kaks naist on teinud mu elu imeliseks. Darja on emana sama hea kui laskesuusatajana. Lapse sünd ja kasvatamine on ta elu tohutult muutnud, aga ta on kõigega võrratult hakkama saanud.»

Enamasti reisivad Bjørndalen ja Domratšova koos tütrega. «Nüüd on esikohal kohustused väikese inimese ees. Kõik vajab kaks korda läbimõtlemist. Vajadusel aitab meid lapsehoidja või minu ema,» sõnas Domratšova.

Õnnelik lapsevanem lisas: «Ei usu, et ma olen muutunud sportlasena, aga inimesena kindlasti. Pole paremat tunnet, kui treeningult väsinuna tulles näha oma lapse naeruisuist nägu.»

Röövretk­ Fourcade’i leeri

Mõni ime, et ka suurim rivaal Bjørndalenit imetleb. «Ta on mind alati innustanud, ja teeb seda tänini. Saabusin ühele MK-etapile, lennureisist kurnatud, aga niipea kui nägin Olet lapsiku rõõmuga suuski testimas, oli see kadunud. Ta on 43-aastane, tal on kõik ja rohkemgi veel olemas, aga ta pöörab endiselt tähelepanu igale väiksemalegi detailile. Kuidas on võimalik sellest mitte õppida ja vaimustuda?» rääkis viimaste aastate täielik valitseja Martin Fourcade.

Austust pole murendanud ka seik eelmisest hooajast, mil hinnatud lasketreener Siegfrid Mazet tema tiimist Bjørndaleni omasse läks. «Olen vihane Norra alaliidu peale, et nad röövretkel käisid. Aga Olet ma küll ei süüdista,» lausus prantslane.

Aga mida hakkab Bjørndalen tegema pärast olümpiat? «Lähen Hiinasse. Sealset rahvast, eelkõige lapsi, suusatama õpetama. Võib-olla tuleb reise sinna üle ühe,» kõlas ootamatu vastus. Legend lööb kaasa Pekingi 2022. aasta talimängude eel ellu kutsutud projektis «300 miljonit hiinlast suuskadele».

FAKTIKAST

Laskesuusapere tiitlid

Ole Einar Bjørndalen

Kuuelt olümpialt 13 medalit, neist kaheksa kuldset.

23 MMilt 45 medalit, neist 20 kuldset.

25 MK-hooajal 514 starti, 132 esikohta, 251 poodiumikohta, 6 üldvõitu (arvestatud ainult laske-, mitte koos murdmaasuusatamisega).

Darja Domratšova

Kolmekordne olümpiavõitja (kõik Sotšis 2014) ja neljakordne medaliomanik.

Kahekordne maailmameister ja kuuekordne medaliomanik.

MK-sarjas individuaalselt 28 etapivõitu ja 70 poodiumikohta.

Tagasi üles