Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Venelaste ahastus: millal see kõik ometi lõpeb?

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Olga Zaitsevast on paljude venelaste jaoks saanud nende sportlaste tagakiusamise sümbol. | FOTO: PAWEL KOPCZYNSKI/REUTERS/Scanpix

Ähvardused, sajatused, ahastus – kõik see on praegu Venemaa spordimeedia argipäev. Dopingukütid teevad oma tööd aga halastamatult, tuues avalikkuse ette järgemööda üha uute ja uute patuste nimed. Nende saatus on karm: kõik tulemused Sotši olümpiamängudel nullitakse, ka tulevastele mängudele pole neil enam asja.

«Millal see ometi lõpeb?!» võttis venelaste üldrahvaliku ahastuse ühe lausega kokku tuntud laskesuusakommentaator Dmitri Gubernijev, kui ROK kuulutas eile patusteks laskesuusataja Olga Zaitseva ning murdmaasuusatajad Julia Tšekaljova ja Anastassia Dotsenko. «Tunnen Zaitsevat üle 15 aasta, ta on alati olnud puhta spordi eestkõneleja.»

Kahekordne olümpiavõitja Sergei Tšepikov soovitas Zaitseval otsus edasi kaevata ning minna vajaduse korral välja Euroopa Inimõiguste Kohtuni. Tema sõnul diskrediteerib ROKi otsus kogu olümpialiikumist ja võtab noortelt motivatsiooni spordiga tegeleda.

Venelased võivad pilduda kui tahes üllaid sõnu, kuid ROKi otsustajate südameid need ei sulata. Sestap jääb Venemaale vähe hoobasid olümpiaisandate mõjutamiseks. Neist üks on katse minna olümpiamängude ühe kroonijuveeli ehk hokiturniiri kallale. Sealt jäävad juba niikuinii eemale NHLi tähed, venelased ähvardavad aga, et ei vabasta mängude ajaks ka KHLi mängijaid. Seda juhul, kui ROK peaks 5. detsembril otsustama, et ei luba kogu Venemaa koondist Pyeongchangi.

Rahvusvahelise Jäähokiliidu (IIHF) presidendi Rene Faseli sõnul pole lugu siiski nii lihtne – KHL kuulub ametlikult Venemaa alaliidu alla ja peab sestap järgima IIHFi reegleid. Lühidalt oli Faseli sõnum aga ammendav: tehku KHL venelastega mida tahab, kuid soomlased, rootslased, tšehhid ja kõik teised välismaalased tuleb olümpiakohtumiste ajaks vabaks lasta.

Liiga juhtkond on aga otsesõnu mõista andnud, et KHL tegutseks täpselt samamoodi nagu NHL, teisisõnu JOKK-lahendusele toetudes – otseselt kedagi keelama ei hakata, küll aga pannakse liigamängud kalendris olümpiakohtumistega samale ajale. Ja pole vähimatki põhjust eeldada, et tööandjalt kopsakat palka saavad hokimehed hakkaksid olümpia nimel vallandamisega riskima, olgu medalisära kui tahes ahvatlev.

Samas avaldas Fasel lootust, et hokit poliitikasse ei segata ning Venemaa pääseb üleüldisest keelust. «Jäähokis pole dopinguga suuri probleeme ning McLareni raportis pole mainitud ühtegi meeshokimängijat,» märkis Fasel.

Tema sõnavalik polnud siinkohal sugugi juhuslik, sest detsembris käisid ROKile aru andmas koguni seitse Venemaa hokinaiskonna liiget – Inna Djubanjuk, Jekaterina Lebedeva, Jekaterina Smolentseva, Jekaterina Paškevitš, Anna Šibanova, Anna Šohhina ja Galina Skiba. Otsust pole ROK nende suhtes veel langetanud, kuid arvestades, et praeguseks on nn Oswaldi komisjon jõudnud läbi töötada 26 sportlase juhtumid 36st ja nende küüsist on seni pääsenud vaid iluuisutaja Adelina Sotnikova, pole hokinaiste šansid just kuigi head.

Sellegipoolest võib öelda, et KHLi president Dmitri Tšernõšenko ähvardus ei töötanud otseselt – ja seda olnuks ilmselt ka palju loota –, küll aga kaudselt. Faseli väljaütlemine kõlab ennekõike siiski lepituskatsena ning venelasi asusid toetama ka konkurendid.

Näiteks allkirjastas Kanada alaliit ametliku palve KHLile, milles paluti oma mängijad olümpia ajaks vabaks lasta. Kanada algatusega liitus veel mitu Euroopa alaliitu. Kanadalaste mure on igati mõistetav, sest kui Pyeongchangi ei pääse ka KHLi mängijad, tuleks neil koondist taas peaaegu nullist komplekteerima asuda – näiteks olümpia ühel traditsioonilisel peaproovil ehk hiljutisel Karjala karikaturniiril vahtralehemaad esindanud 26 mehest enam kui pooled mängivad just idaliigas.

Kui hokimehed on valdavalt ühte meelt, siis indviduaalaladel ajab venelastevastane karistusaktsioon omavahel tülli juba teistegi riikide sportlasi. Kui ROK esmaspäeval teatas, et tühistas venelannade Olga Viluhhina ja Jana Romanova tulemused Sotši olümpiamängudel, mis tõstis Tšehhi laskesuusanaiskonna pronksmedalile, kirjutas tšehhitar Gabriela Koukalová Facebooki: venelased ei saavat aru, et võitmisest palju olulisem on ausus ja õiglus.

Koukalová lisas, et tema hinnangul tuleks venelased 70 päeva pärast algavatelt taliolümpiamängudelt eemale jätta. Tagajärg: küberkiusajad tituleerisid Koukalová natsiks. Selle peale kirjutas Koukalová uue postituse, kus sõnas, et tal on kahju ausatest võistlejatest, kes dopingupetiste tõttu kannatavad.

Venelaste kaitseks astus samas välja norralanna Tiril Eckhoff, kes ei mõista, miks Koukalová venelaste suhte sedavõrd karmisõnaline on. «See oleks ebaaus, kui venelasi olümpiale ei lubataks. Paljud neist on puhtad. Venelaste seas on ka häid inimesi,» ütles Sotši segateate kuldmedalist Eckhoff.

Teine Norra laskesuusataja Marte Olsbu aga mõistis Koukalová reaktsiooni. «Medal neli aastat hiljem kätte saada ei tekita kindlasti sama tunnet. Saan aru, miks ta nii reageeris. Samas on mul raske ilma tõenditeta seda olukorda kommenteerida,» ütles Olsbu.

Venelannade tulemuse tühistamine tõstis Sotši lõpuprotokollis seitsmendalt kohalt kuuendale USA neliku, mille liikmed rõhutasid samuti Olsbu öeldut. «Päris metsik on mõelda, mida 6. koht meie jaoks tähendanuks,» arutles Sotšis naiskonda kuulunud Annelies Cook. «Aitäh lilletseremoonia eest, mida me kunagi ei saanud, Venemaa. A-koondise staatus ja rahastus 2015. aastaks, otsepääse MK-sarja...» loetles ameeriklanna saamata jäänud hüvesid.

Tagasi üles