Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Pyeongchangi taliolümpia 2018 - Venemaaga või Venemaata?

1
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Eelmisel nädalal esitleti Moskvas kollektsiooni Venemaa olümpiarõivastest. Täna õhtul selgub, kas sportlased tohivad neid Pyeongchangis kanda või tuleb võistelda neutraalses dressis ja olümpialipu all? | FOTO: Ekaterina Chesnokova/Sputnik/Scanpix

Mis tunne valdas Venemaa kõrgushüppajat Maria Lasitskenet, kelle auks mängiti Londoni olümpiastaadionil tänavu augustis pärast maailmameistriks tulemist Rahvusvahelise Kergejõustikuliidu (IAAF) hümni ning masti tõmmati IAAFi lipp?

Kui Rahvusvahelise Olümpiakomitee (ROK) täitevkomitee ehk juhtkond langetab täna Venemaa suhtes otsuse, mida peetakse kõige tõenäolisemaks, saab Lasitskene veebruaris ilmselt päris mitme taliala kolleegiga omapärase olukorra kohta muljeid vahetada.

(Puhastel) Venemaa sportlastel Pyeongchangis võistlemist ilmselt ei keelata, aga Venemaa sümboolikale – lipp ja hümn – võidakse punast tuld näidata küll, mis tähendaks, et kullavõidu puhul tõuseks masti viie rõngaga lipp ja kõlaks olümpiahümn. 2014. aasta Sotši taliolümpial korraldatud dopingusigadused on isegi väga kannatlikul ROKil kopsu üle maksa ajanud ning Venemaa lootusi tähenduslikust karistusest pääseda peetakse tagasihoidlikeks.

Otsustavaks pöördeks tuleb pidada eelmise nädala alguses avaldatud Sotšis toimunu uurimiseks moodustatud ROKi distsiplinaarkomisjoni motiveeritud otsust murdmaasuusataja Aleksandr Legkovi kohta, mis kooris alasti Sotšis läbi viidud dopingupettuse nahaalsuse, jultumuse ja ulatuse.

Skeemi nurgakiviks oli dopingut tarvitanud sportlaste uriiniproovide väljavahetamine varem spetsiaalsesse panka kogutud puhta uriini vastu. Praeguseks on komisjon tuvastanud 25 skeemis osalenud Venemaa sportlast, kelle kõigi Sotši tulemused tühistati. Lisaks määrati neile eluaegne olümpiamängudel osalemise keeld.

«Dopinguproovide vahetamise skeem oli läbi aegade üks võikamaid hoope olümpiamängude usaldusväärsuse ja maine pihta. Oleks käsiteldamatu, kui selles skeemis ükskõik millisel moel osalenu saaks tulevikus olümpialiikumises ükskõik millisel moel osaleda. Komisjon rõhutab, et eluaegse diskvalifitseerimise põhjus pole niivõrd ROKi antidopingureeglite rikkumine, vaid vandenõu, mis nakatas ja laastas olümpiamänge halvimal võimalikul moel. Säärases vandenõus osalemine ei tähenda üksnes ROKi antidopingureeglite rikkumist, vaid tegu on põhimõttelise väärkäitumisega, mis kahjustab otseselt olümpiamängude alusväärtusi,» kõlas distsiplinaarkomisjoni põhjendus.

Täna õhtul hakkab ROKi täitevkomitee arutama, millist vastutust peab juhtunu eest kandma Venemaa Olümpiakomitee. Pole saladus, et ROK on riiklike olümpiakomiteede karistamisel tõrges. Pärast Lõuna-Aafrika Vabariigile apartheidi eest vahemikuks 1964–1988 määratud olümpiakeeldu on mängudelt kõrvale jäetud vaid Afganistan 2000. aastal (võika Talibani režiimi tõttu).

Sümptomaatiline oli ROKi talitamine enne 2016. aasta Rio de Janeiro suveolümpiamänge, kui ilmnesid esimesed tõendid Venemaa dopingusüsteemi kohta (see ei puuduta ainult talialasid ja Sotši olümpiat), siis lükkas ROK otsustamise – kes olümpialt kõrvale jätta, kes mitte – rahvusvaheliste spordialaliitude peale. Kergejõustikul jagus julgust olla otsustav, sõudmisel samuti, enamikul aga mitte. Saksamaa ajaleht Bild ristis ROKi sakslasest presidendi Thomas Bachi seepeale «Putini puudliks».

Septembris muutis ROK olümpiahartat ning tekitas juurde uue karistusmeetme – rahatrahvi. Tolles otsuses nähti ennetavat käiku Venemaa juhtumi tarbeks. Rahatrahvi, näiteks 10 miljonit dollarit, olnuks mõlema osapoole jaoks mugav lahendus. ROK saanuks väita, et süüdlast on karmilt karistatud. Venemaa Olümpiakomitee aga kurta tohutu ebaõigluse üle, ent «sportlaste olümpiaunistuse täitmise nimel» trahvi siiski ära maksnud.

Distsiplinaarkomisjoni selgitused Legkovile määratud karistuse osas on pannud ROKi tugeva surve alla Venemaad otsustavalt karistada. Niimoodi, et mõju oleks nähtav ja tuntav. Analoogselt kergejõustikuga, kus tänavu lubati MMile võistlema ainult need Venemaa sportlased, kes suutsid tõestada enda puhtust ja puutumatust riiklikust dopingusüsteemist. Aga võistelda tuli IAAFi, mitte Venemaa lipu all.

Kui kergejõustiku MMil võis säärase häbi veel välja kannatada, siis olümpiamängud on hoopis kõvemast kategooriast. Eriti kui Venemaa on seoses NHLi mängijate eemalejäämisega meeste jäähokiturniiri põhisoosik.

Lisaks distsiplinaarkomisjoni materjalidele valmis eile ka endise Šveitsi presidendi Samuel Schmidi juhitud ROKi erikomisjoni raport, mille uurimisobjektiks konkreetselt Venemaa riikliku dopingusüsteemi olemasolu. Tänane otsus juhindub eeldatavasti olulisel määral just Schmidi raportist.

Aga ükskõik, kui tõsised patud sinna sisse kirjutati, oleks Venemaa olümpiamängudelt kõrvaldamine ROKi jaoks tohutult ebamugav otsus. Õhtul selgub, kas olukord on jõudnud punkti, kus nende Pyeongchangi lubamine oleks oluliselt ebamugavam ning olümpialiikumise usaldusväärsuse jätkusuutlikkust silmas pidades talumatu.

Kui Venemaad karistatakse kõrvalejätmisega, peab ROK arvestama vastusammudega. Eile uuriti Vladimir Putini pressiesindajalt Dmitri Peskovilt, kas Venemaa kavatseb Pyeongchangi mänge boikoteerida, kui nende sportlastel tuleb võistleda neutraalse lipu all. «Säärane variant ei ole kaalumisel,» kõlas Peskovi lakooniline vastus.

Tagasi üles