Video: ROKi president selgitas, miks erineb värske Venemaa olümpiakeeld Rio mängude eelsest

Viljar Voog
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
ROKi president Thomas Bach Venemaa Olümpiakomitee liikmelisuse peatamisest teatanud pressikonverentsil.
ROKi president Thomas Bach Venemaa Olümpiakomitee liikmelisuse peatamisest teatanud pressikonverentsil. Foto: DENIS BALIBOUSE/REUTERS/Scanpix

Venemaa sportlased peavad Pyeongchangi OMil võistlema olümpialipu all. Rahvusvahelise Olümpiakomitee (ROK) president Thomas Bach sõnas, et nõnda on tagatud nii dopingu tarvitamisest läbiimbunud Venemaa spordisüsteemi karistuse ränkus kui ka puhaste atleetide õigused.

Bach kutsus pressikonverentsil Venemaa sportlaste dopinguproovidega manipuleerimist Sotši OMil enneolematuks rünnakuks olümpiamängude ja laiemalt spordi vastu. «Sportlasena tunnen ma kahetsust kõigi puhaste sportlaste nimel kõikidest olümpiakomiteest, kes seetõttu kannatasid,» sõnas endine vehkleja. «Mis puudutab olümpiamedalite ümberjagamist, siis anname endast parima ja korraldame võimalikult palju uusi tseremooniaid 2018 Pyeongchangis, et anda neile sportlastele võimalus kogeda neid emotsioone, mis jäid võistlusel finišijoonel saamata.»

Sakslase sõnul langetas ROKi täitevkomitee Venemaa osas konsensusliku otsuse, mis karistas Venemaa spordisüsteemi liikmeid, sealhulgas toonast spordiministrit ja praegust asepeaministrit Vitali Mutkod, Sotši mängude korraldajaid ja kohalikku olümpiakomiteed, kuid kaitses samas sportlaste huve. Seetõttu ei usu ka ROKi president, et Venemaa sportlased võiks seoses olümpialipu alla sundimisega otsustada Pyeongchangist eemale jääda.

«Esiteks pole olümpiaboikott pole kunagi midagi saavutanud. Teiseks ei näe ma põhjust boikoteerimiseks Vene sportlaste poolt, sest me lubame puhtad atleedid osalema just näitamaks, et Venemaal on puhtaid sportlasi. Läbi nende ehitame sildu dopinguvaba spordi tulevikuni, mitte Venemaa ja olümpialiikumise vahele uut seina,» sõnas Bach.

ROKi president selgitas, kuidas on olukord muutunud viimase pooleteise aastaga, kui Venemaa sportlaste lubamine või mittelubamine Rio de Janeiro suveolümpiale jäi iga individuaalse alaliidu otsustada. «Rio mängude eel ei olnud meil võimalust korrektset protseduuri järgida – kuulata ära ka Vene osapool ja anda neile elementaarne võimalus end kaitsta. Lisaks oli toona küsimus põhiliselt Moskva antidopingulabori ränkades eksimustes. Nüüd räägime me aga peamiselt Sotši olümpialaboris juhtunust. Need sündmused on omavahel erinevad.»

«Selle otsusega peaks tõmmatama joon alla sellele häbiväärsele juhtumine ja algama koostöös WADAga robustsema antidopingusüsteemi ehitamine,» lisas Bach, et loodetavasti ei kordu selline dopingumanipulatsioon enam kunagi.

***

Järgmisel suvel peetakse Venemaal jalgpalli MM-finaalturniir. ROKi poolt täna eluaegse olümpiakeelu saanud isikute seas oli ka Vitali Mutko, kes on Vene jalgpalliliidu ja MMi korralduskomitee juht. Kas ROKi president Thomas Bach läheks külalisena MMi finaalile, kui Mutko on jätkuvalt turniiriga seotud? «Ma ei vasta hüpoteetilistele küsimustele. Mul pole kutset ja kui see peaks tulema, siis langetan vastava otsuse. Aga ROKi täitevkomitee tegi täna oma arvamuse Mutko vastutuse osas väga selgeks.»

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles