Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Olümpial jahitakse ajaloo raskeimat kuldmedalit

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje

Pyeongchangi olümpiamedalid on läbi ja lõhki inspireeritud Lõuna-Korea kultuurist. Tegu on senise olümpiaajaloo kõige raskemate medalitega. Tulevikus plaanitakse olümpiamedaleid teha aga vanast elektroonikast.

FOTO: GRAPHIC NEWS

Pyeongchangi olümpiamängudeks on valmistatud 259 medalikomplekti. Neist 222 on mõeldud poodiumile kerkivatele sportlastele. Igaks juhuks on kõrvale pandud veel viis varukomplekti, kui mõnel alal peaks sündima viik. Rahvusvaheline Olümpiakomitee on endale eraldanud 25 medalikomplekti, seitse medalikomplekti on aga mõeldud Lõuna-Koreale näitustel eksponeerimiseks.

Medalite autor on disainer Lee Suk-woo, kellele oli olümpiamedalite projekt mõistagi senise karjääri auväärseim ülesanne. Suk-woo on kasutanud medalite disainis ära Korea tähestikku Hangul’i, mis on kogu Pyeongchangi mängude sümbolit läbiv teema.

Medali esiküljel olevad dünaamilised diagonaaljooned sümboliseerivad nii olümpiamängude ajalugu kui ka sportlaste otsusekindlust, medali tagaküljel on spordiala ja olümpiamängude embleem.

Üks võimalus olümpiamedalitel teiste seast paremini välja paista on valmistada silmapaistev medalipael. Pyeongchangi autasude pael on tehtud traditsioonilisest gapsa tekstiilist. Helesinist paela ilustab jällegi Korea tähestik, mille kõrval leiavad koha ka teised olulised Korea mustrid.

Pyeongchangi mängude korralduskomitee president Lee Hee-beom on medalite üle uhke. «Medalid toovad imeliselt kokku meie kultuuri, traditsioonid ja olümpiamängude väärtused. Tahtsime, et medalid sümboliseeriks Koread ning kõiki neid imelisi emotsioone, mille sportlased siit koju kaasa võtavad,» sõnas Hee-beom. «Ka medalite pael on kujustatud loovalt ja hoolega. Ootan juba väga, et sportlased kire ja uhkusega meie medalid poodiumil vastu võtaks.»

-Kui palju maksab olümpiamedal?

Miks hammustavad olümpiavõitjad tihti poodiumil poseerides medalit? Vanasti testiti medalit, et saada teada, kas see on ikka puhtast metallist. Tõsi, olümpiamedalite puhul on puhtast kullast tehtud vaid 1908. aasta Londoni ning 1912. aasta Stockholmi mängude medalid. Samas ei olnud toonaste medalite suurus tänapäeva medalitega võrreldav.

Alates 1968. aasta Mehhiko olümpiast on olümpiamedalite keskmine diameeter 65,8 millimeetrit, paksus 6,5 millimeetrit ning kaal 176,5 grammi (arvesse pole võetud Pyeongchangi medaleid – toim). Pyeongchangi mängude medalid on ajaloo raskemaid. Seni kuulus rekord Vancouveri mängudele 576 grammiga, kuid Pyeongchangi kuldmedal kaalub 586 grammi.

Olümpiamängude kuldmedal on kullatud ja näiteks Pyeongchangi kuldmedalites on puhast kulda kuue grammi jagu. Ülejäänud medal koosneb hõbedast, Pyeongchangi kuldmedali puhul on ühte medalisse pandud 580 grammi hõbedat. Eilse seisuga maksis gramm kulda umbes 34 eurot, gramm hõbedat aga 0,43 eurot. Ehk eilsete hindadega on ühe Pyeongchangi kuldmedali maksumus puhtalt väärismetalli hindu arvestades 453 eurot.

Küll aga on medalite eest tublisti rohkem valmis välja käima kollektsionäärid. Ameerika mustanahaline jooksja Jesse Owens võitis 1936. aastal Berliinis Adolf Hitleri pilgu all neli kuldmedalit. Neist teadaolevalt ainus allesolev medal müüdi 2013. aastal oksjonil maha 1,47 miljoni dollari ehk umbes 1,25 miljoni euro eest. Tavalised olümpiakullad, millega ei käi kaasas sedavõrd erilist lugu, müüakse oksjonitel tavaliselt 9000, hõbedased 7000 ning pronksmedalid 5000 euro eest, kirjutab USA Today. Eestlase Erika Salumäe Souli ja Barcelona olümpiakullad müüdi mõlemad 30 000 euro eest.

Teine võimalus on vaadata olümpiamedali maksumust selle järgi, kui palju raha on medalivõitu investeeritud. Näiteks kulutasid USA ujuja Missy Franklini vanemad enne Londoni mänge tütre treeningutele aastas umbes 90 000 eurot. Franklin võitis Londonis neli kulda ning ühe pronksi. Endise USA kiiruisutaja Eric Flaimi vanemad kulutasid poja karjääri jooksul ära umbes 225 000 eurot – tasuks hõbemedal 1988. aasta Calgary ning 1994. aasta Lillehammeri olümpialt.

-Tokyo medalid tehakse nutiseadmetest?

2020. aasta Tokyo suveolümpiamängude raames plaanivad korraldajad suurt muudatust. Nimelt tahetakse sportlastele mõeldud medalid valmistada taaskasutatud telefonidest.

Maailma suurima spordipeo korraldajad küsivad juba praegu Jaapani elanikelt abi, et viimased annetaks neile vanu telefone või väikeseadmeid kahe tonni kulla, hõbeda ja pronksi valmistamiseks, millest vorpida ligi 5000 olümpiamedalit. Kõnealuse projekti eesmärk on edendada jätkusuutlikkust ja hoida kulusid kokku.

«Projekt, mis võimaldab Jaapani inimestel võtta osa medalite loomisest, on väga hea,» ütles 2020. aasta Tokyo olümpia spordidirektor Koji Murofushi. «Meie planeedil pole ressursse lõpmatult, seetõttu taaskasutatud asjad panevad meid keskkonnasäästlikumalt mõtlema,» ütles ta.

Tagasi üles