Rootsi laskesuusatajate treenerit ei lasta olümpiale: olen ROKi ohver

Merili Luuk
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Wolfgang Pichler
Wolfgang Pichler Foto: Alexander Vilf/Sputnik

Rootsi laskesuusakoondis sai jõulude eel halva uudise – nende tunnustatud treener Wolfgang Pichler ei saanud Pyeongchangi olümpiale akrediteeringut. «See on skandaal! ROK on mind alt vedanud, tunnen end nende ohvrina,» sõnas Pichler SVT-le.

Pichler on koos Magdalena Forsbergi, Helena Ekholmi, Anna-Carin Olofssoni ja Björn Ferryga võitnud kümneid MK-etappe ja tiitlivõistluste medaleid, kuid 62-aastase Saksa treeneri jaoks sai saatuslikuks koostöö venelastega.

Nimelt oli Pichler Sotši olümpiamängude ajal Venemaa naislaskesuusatajate treener ning kuigi Pichlerit on pikalt uuritud ning tema tegevusest ei leita mingeid dopingutõendeid, ei luba Rahvusvaheline Olümpiakomitee (ROK) teda seoses Venemaa dopinguotsusega Pyeongchangi olümpiamängudele.

Kuigi Pichler proovis ROKi ametnikega ka eraldi rääkida, polnud tema püüdlustest kasu. «Tavaliselt saab karistuse korral võimaluse selgitada. Ma pole midagi teinud. See polnud õige otsus,» sõnas ta SVT-le.

Pichler rõhub sellele, et koos temaga töötas Vene naistega ka Vladimir Korolkevitš ning kui tema õpilased jäid dopinguga vahele, siis sakslase õpilased keelatud aineid ei tarbinud. «Ma polnud mingil juhul sellega seotud, isegi mitte üks protsent. Loomulikult võis palju asju minu selja taga juhtuda, aga ma ei teadnud sellest midagi!»

Rootsi suusaliit toetab Pichlerit, kuid möönis, et ei saa asjade käiku muuta. Ka Pichler andis mõista, et probleem on tema ja ROKi vaheline. «Jään koju ja teen plaani. Suhtleme Skype'i kaudu. Pole probleemi!»

ROKi täitevkomitee otsus:

- peatada Venemaa Olümpiakomitee õigus osaleda olümpiaelus.

- Venemaa sportlased kutsutakse Pyeongchangi taliolümpiamängudele osalema järgides rangeid tingimusi. Sportlased võistlevad tiitli «olümpiasportlased Venemaalt» (Olympic Athlete from Russia) all. Nende dressil on kirjas just kiri ja nad võistlevad olümpialipu all. Kõigil tseremooniatel kuulub vajadusel esitamisele olümpiahümn.

- mitte akrediteerida mitte ainsatki Venemaa spordiministeeriumi ametnikku Pyeongchangi taliolümpiamängudele.

- määrata endisele Venemaa spordiministrile Vitali Mutkole ja tema asetäitjale Juri Nagornõhhile eluaegne olümpiamängudel osalemise keeld.

- eemaldada Sotši taliolümpiamängude orgkomitee tegevjuht Dmitri Tšetnõšenko 2022. aasta Pekingi taliolümpiamängude ettevalmistuskomisjoni koosseisust.

- peatada Venemaa Olümpiakomitee presidendi Aleksander Žukovi liikmelisus ROK-is, sest see tuleneb tema ametist.

- ROK jätab endale õiguse võtta edaspidi kasutusele asjakohaseks peetavaid meetmeid kõigi juhtunuga seotud isikute suhtes.

- Venemaa Olümpiakomitee peab hüvitama ROK-ile uurimiste käigus tehtud kulud ning panustama sõltumatu dopingutestide organisatsiooni asutamisse, et kasvaks antidopingusüsteemi ülemaailmne võimekus ja usaldus, kogusummaks 15 miljonit USA dollarit.

- ROK võib Venemaale määratud olümpiaelus osalemise keelu osaliselt või lõplikult peatada Pyeongchangi taliolümpiamängude lõputseremoonia algushetkest. Selle eelduseks on ROKi otsuste täielik austamine ja rakendamine Venemaa Olümpiakomitee poolt. Samuti sealt olümpiamängudele kutsutud sportlaste ja ametnike poolt.

- ROK avaldab täpsed juhised, kuidas nimetatud otsused tuleb ellu viia.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles