Statistikapomm nr 10: kas Tretjak, Selänne ja Koivu saavad uue klubikaaslase?

Ott Järvela, Pyeongchang
, Vastutav toimetaja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Soome jäähokilegendid Teemu Selänne ja Saku Koivu kuuluvad nende kaheksa jäähokimänmgija sekka, kelle auhinnakapis on neli olümpiamedalit. Pyeongchangis võib nendega liituda kaasmaalane Lasse Kukkonen.
Soome jäähokilegendid Teemu Selänne ja Saku Koivu kuuluvad nende kaheksa jäähokimänmgija sekka, kelle auhinnakapis on neli olümpiamedalit. Pyeongchangis võib nendega liituda kaasmaalane Lasse Kukkonen. Foto: Monika Skolimowska/AP/Scanpix

Pyeongchangi taliolümpiamängudel on selja taga neli võistluspäeva, aga õigeks andmiseks läheb alles täna, kui kohtumistega Slovakkia - OAR ja USA - Sloveenia algab meeste jäähokiturniir. Otse loomulikult väärib taliolümpia kõige mainekam võistlusala eraldi statistikapommi.

0 mängijat maailma tugevaimast jäähokiliigas NHL osaleb Pyeongchangi olümpiaturniiril. 2014. aastal Sotšis oli NHLi osakaaluks 147 mängijat 300-st, 2010. aastal Vancouveris 140 276-st ja 2006. aastal Torinos 152 279-st.

3 kuldmedalit viiest, mis jagati NHLi mängijate osalusel, võitis Kanada meeskond (2002, 2010, 2014). Ülejäänud kaks kulda kuulusid Tšehhile (1998) ja Rootsile (2006). Enne Kanadat 2014 oli viimane edukas olümpiakulla kaitsja Nõukogude Liit 1988. aastal Calgary's.

3. järjestikune olümpiakuld on võimalik Kanadal Pyeongchangist võita. Viimati sai säärase seeriaga hakkama Nõukogude Liit, kes võitis vahemikus 1964-1976 neli meeste jäähokikulda järjest.

8 meeste jäähoki olümpiahõbedat on võitnud USA, mis on olümpiarekord - mitte ükski meeskond pole mitte ühelgi võistkonnaalal võitnud olümpialt nii palju hõbemedaleid. Teisel kohal on antud arvestuses USA veepallimeeskond viie olümpiahõbedaga.

15 medalit on meeste jäähokis võitnud Kanada. See jääb meeskonnaalade lõikes alla ainult USA korvpallimeeskonna 18-le medalile ning on viigis Ungari veepallimeeskonna 15 medaliga.

23. korda osaleb meeste jäähokiturniiril USA. Neil on vahele jäänud ainult 1928. aasta Sankt Moritzi olümpia. Kanada ja Rootsi on antud arvestuses teisel kohal 22. osaluskorraga. Kanada ei osalenud 1972. ja 1976. aasta, Rootsi 1928. ja 1976. aasta mängudel.

3 eelmisel olümpial on ainsana alati medali võitnud Soome (hõbe Torinos 2006, pronksid Vancouveris 2010 ja Sotšis 2014).

1956. aasta Cortina d'Ampezzo olümpial juhtus viimati, et Kanada jäähokimeeskonnas polnud ainsatki varasema olümpiakogemusega mängijat, nagu nüüd Pyeongchangis.

USA olümpiakoondise kogenuim liige Brian Gionta.
USA olümpiakoondise kogenuim liige Brian Gionta. Foto: Danny Wild/USA TODAY Sports

1 USA meeskonna mängijal on olemas varasem olümpiakogemus - 39-aastane Brian Gionta osales Torino olümpial.

17-aastane Rasmus Dahlin on esimene meeste jäähokiturniiril osalev alaealine pärast 1984. aastat. Mitte kunagi pole ükski alla 18-aastane sportlane tulnud meeste jäähokis olümpiavõitjaks.

8 mängijat on võitnud olümpiamängudelt meeste jäähokis neli medalit - soomlased Teemu Selänne, Jere Lehtinen, Ville Peltonen, Saku Koivu ja Kimmo Timonen, venelased Vladislav Tretjak ja Igor Kravtšuk ning tšeh Jiri Holik. Pyeongchangis võib nendega liituda soomlane Lasse Kukkonen.

3 mängijat on võitnud olümpiamängudelt meeste jäähokis nii kulla, hõbeda kui ka pronksi - Igor Kravtšuk, Aleksei Žamnov ja Darius Kasparaitis (kõik algselt Nõukogude Liit). Kui Soome võidab olümpiakulla, saab Kukkonenist selle klubi neljas liige.

Meeste jäähokiturniiri esimesed kohtumised Slovakkia - OAR ja USA - Sloveenia algavad Eesti aja järgi kell 14.10. Postimees ja Kanal 12 teevad otseülekande Slovakkia - OAR mängust.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles