Tipphetked: Hollandi hegemoonia uisuhallis nagu murti, aga ei murtud ka

jaga E-post prindi artikkel saada vihje Loe ja lisa kommentaare

Pyeongchangi olümpiamängude kuuendal kiiruisutamise võistluspäeval sai lõpuks meistriks kroonitud mõni sportlane, kes ei võistle Hollandi koondise dressis. 31-aastane Kanada kiiruisutaja Ted-Jan Bloemen võitis täna 10 000 m distantsi olümpiarekordiga 12.39,77. Tõsi, sünnijärgselt on temagi hollandlane.

Kui Sotši olümpiavõitja Jorrit Bergsma sõitis esimesena välja olümpiarekordi 12.41,98 ning edestas järgnevaid enam kui 12 sekundiga, tundus tiitli kaitsmine üsna kindlana. Kuid Bloemen oli juba esimesel ringil Bergsmast 1,41 sekundi võrra kiirem ja hoidis kogu distantsi vältel turvalist edu. Kolm ringi enne lõppu oli edu vähenenud kahe sekundini, kuid enam väiksemaks ei läinud.

Bloemen on ka ise hollandlane, kuid esindab Kanadat hooajast 2014/15. Hollandis ta olümpiakoondisse ei pääsenud, mis oli kodakondsuse vahetamise üks põhjuseid. Kuna Bloemeni isal oli Hollandi kõrval ka Kanada kodakondsus, oli uue lipu alla minek lihtne.

Pronksi võitis itaallane Nicola Tumolero 12.54,32ga.

Nelja olümpiakulla omanik Sven Kramer (Holland) pidi leppima kuuenda kohaga. Ta on kolm korda võitnud 5000 m distantsi ja korra võistkondliku jälitussõidu, kuid 10 000 meetris saanud vaid ühe hõbeda (2014). Vancouveris (2010) lõpetas ta 10 000 m parima ajaga, ent diskvalifitseeriti treeneri süül toimunud vale rajavahetuse tõttu.

Tagasi üles