Postimehe aruanne: kuidas Slovakkia enda olümpiaturniiri 44 sekundiga tuksi keeras?

Ott Järvela, Pyeongchang
, Vastutav toimetaja
Teise kolmandiku alguses said slovakid 44 sekundi jooksul hakkama nelja lollusega, mille tagajärjel asus USA kohtumist 2:0 juhtima. Fotol on James Wisniewski visanud äsja ameeriklaste teise värava. Foto: USA TODAY Network/USA TODAY Sports/Sipa USA/Scanpix

Pyeongchangi taliolümpiamängude meeste jäähokiturniiri esimeses kaheksandikfinaalis kohtusid ka alagrupis vastamisi läinud Slovakkia ja USA. Kui alagrupis võitsid ameeriklased 2:1, siis seekord suisa 5:1 (0:0, 3:1, 2:0).

Postimees käis Gangneungi jäähokihallis peetud kohtumist kajastamas ning sai vastused järgmistele küsimustele.

Kuidas Slovakkia enda olümpiaturniiri 44 sekundiga tuksi keeras?

Lihtsalt – järjestikuste lollustega. Teise kolmandiku teisel minutil pääses Troy Terry silmitsi Jan Lacoga (lollus nr 1), ent Slovakkia väravavaht tõrjus meisterlikult. Slovakid jätsid hoiatuse eiramata (lolus nr 2) ning mängisid jätkuolukorda loiult ning samade meeskondade vahelises alagrupimängus (USA võitis 2:1) mõlemad ameeriklaste väravad visanud Ryan Donato skooris taas.

Olukord läks Slovakkia jaoks oluliselt hullemaks 26 sekundit hiljem, kui slovakid teenisid korraga väravavahi rammimise eest (lollus nr 3) 2-minutilise eemaldamise ja Donato peapiirkonda rammimise eest (lollus nr 4) mängukaristuse (Michal Cajkovsky), millega kaasneb teatavasti 5-minutiline meeskonnakaristus. USA kasutas viis vs kolm arvulise ülekaalu ära kõigest 18 sekundiga ja asus 2:0 juhtima (värav James Wisniewskilt). Vähem kui minutiga oli tänu Slovakkia neljale lollusele saanud seisust 0:0 USA 2:0 edu.

Litter on taas leidnud tee Slovakkia puurivahi Jan Leco selja taha.
Litter on taas leidnud tee Slovakkia puurivahi Jan Leco selja taha. Foto: Bruce Bennet/AP

Mis oli slovakkide suurim probleem?

Mäng viis viie vastu. Vähemuses saadi hakkama korralikult – pärast Wisniewski väravat pidid slovakid ju mängima veel 4.42 neljakesi viie vastu, mille käigus summutati USA edukalt. Aga kolmandiku alguses kogetud šokk Slovakkiat äratada ei suutnud ning 34. minutil viis Mark Arcobello USA juba 3:0 juhtima.

Mängu suudeti põnevus tagasi tulla alles arvulises ülekaalus, kui viis viie vastu näidatud hambutust ründemängust sai tugev surve ja trall USA kaitsetsoonis, mille tulemuse vähendas Peter Ceresnak 3.06 enne teise kolmandiku lõppu slovakkide kaotusseisu 1:3-le. Ent viis viie vastu oldi ka edaspidi püdelad ning kui Garrett Roa ilusa kombinatsiooni lõpetuseks 10 minutit enne lõppu seisuks 4:1 tegi, oli kõik selge.

USA meeskond õnnitleb ja tänab väravavahti Ryan Zapolskit. Homme ootab ameeriklasi ees veerandfinaal, kus vastas Tšehhi meeskond. Foto: USA TODAY Network/USA TODAY Sports/Sipa USA

Miks tuleb kiita jäähokihalli diskorit?

Sest mees jagas biiti! Olukorras, kus Slovakkia teenis korraga 2-minutilise eemaldamise ja mängukaristuse, sai tõsiselt haiget USA väravavaht Ryan Zapolski (temale tehtud vea eest määratigi 2-minutiline karistus), keda tohterdati mitmekesi ja pikalt. Varuväravavaht Brandon Maxwell asus samal ajal USA vahetuspingi ees end venitama.

Talle oli juba hokikeppki pihku pistetud ning kiivergi käes. Zapolski juures viibinud USA arstide kehakeel oli pigem murelik ning kõik viitas, et tuleb väravavahi vahetus. Siis aga ajas Helsingi Jokerite ridadesse kuuluv Zapolski selja sirgu ja andis mõista, et tema väravast ära ei uisuta. Mida tegi diskor? Pani mängija Chumbawamba superhiti «Tubthumping» refrääni: «I get knocked down, but I get up again!». Briljante sooritus DJ-lt. Slovakkia meeskonnast oluliselt parem partii!

Kas USA on homses veerandfinaalis Tšehhi vastu favoriit?

Ei ole. Esiteks räägib tšehhide kasuks pikem puhkus, teiseks ühtlased ja veenvad esitused läbi senise turniiri. Kanadat alistades mängiti väga head jäähokit. USA mäng on olnud nii ja naa – esmalt halb (2:3 kaotus Sloveeniale), siis hea (2:1 võit Slovakkia üle), siis kesine (0:4 kaotus OAR-ile) ja nüüd kaheksandikfinaalis suisa väga hea.

Kui ameeriklased suudavad homme tšehhide vastu esineda sama hästi, kui tänases matšis slovakkidega, peaksid edušansid olema laias laastus võrdsed. Iseäranis siis, kui Slovakkiale mõlemas mängus kaks väravat visanud Donato (täna kanti tema arvele esimene ja viies värav) taas hoos on. Postimehe ja Kanal12 otseülekanne tollest mängust algab kell 5.00.

Teise kolmandiku alguses rammis Slovakkia kaitsja Michal Cajkovsky USA ründajat Ryan Donatot peapiirkonda ja teenis mängukaristuse. Foto: DAMIR SAGOLJ/REUTERS
Donato pääses jõhkrast episoodist õnneks suuremate hädadeta ning viimistles kolm minutit enne lõppu kohtumise lõppnumbrid. Ründaja arvel on nelja mänguga neli väravat. Homme ootab ees matš Tšehhiga. Foto: GRIGORY DUKOR/REUTERS

Veel midagi põnevat?

Ikka! Neljast kohtunikust kolm olid soomlased (peakohtunikud Aleksi Rantala ja Anssi Salonen, samuti joonekohtunik Sakari Suominen). Huvitav on jälgida, kui palju määrab rahvusvaheline jäähokiliit (IIHF) edasise turniiri käigus mänge teenindama ühe riigi domineeritud brigaade. Soomlaste tänase partii näitel tasub seda teha – liin oli ühtlane, vilepartii korrektne.

Korraks jääle kukkunud vile oli soomlaste juhitud kohtunikebrigaadi üks väheseid apse. Foto: Julio Cortez/AP