Postimehe aruanne: tšehhid loopisid peale, venelased sisse

Andres Vaher, Pyeongchang
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Nikita Gussev on just visanud venelaste juht- ja ka võiduvärava.
Nikita Gussev on just visanud venelaste juht- ja ka võiduvärava. Foto: Harry How/Reuters/Scanpix

Uskumatu, aga tõsi: venelastest hokimehed pääsesid olümpiaturniiri finaali koguni kaks kümnendit kestnud ootuse järel. Pyeongchangi mängudel OARi rüüd kandev meeskond alistas poolfinaalis Tšehhi 3:0.

Järgnevalt on teie ees Postimehe Gangneungi hokihallis täheldatu.

27 sekundit tšehhide õudu

Mängu saatuse otsustasid teise kolmandiku 27 sekundit (vahemikus 7.47-8.14). Sinnani suutsid tšehhid venelaste rünnakukraanid kenasti kontrolli all ja kinni hoida. Portaal sports.ru kirjutas: «Täiesti erinev mäng võrreldes eelmistega. Vastane on teisest klassist.» Ent siis valgus juga katkematu hooga tuppa. Kaks rünnakut, kaks väravat, mäng tehtud.

Murdesekunditel pääses maksvusele venelaste vapustav individuaalne meisterlikkus. Esmalt andis Pavel Datsjuk oivalise diagonaalsöödu Nikita Gussevile, seejärel Ivan Telegin kaitsja Vladislav Gavrikovile – ka visked olid esmaklassilised. Avavärava sündides proovisid tšehhid õnne videokorduse küsimisest, kuid ka sellest tolku ei tõusnud.

Kolmanda tabamuse vormistas Ilja Kovaltšuk 20 sekundit enne lõppu tühja väravasse. Tundub täiesti müstilise faktiga, ometi on see tõsi: venelastest hokimehed pääsesid olümpiaturniiri finaali 20 pika ooteaasta järel!

Milline efektiivsus!

Irooniline, et hetkeks, mil soosik kohtumise saatuse otsustas, olid tšehhid teinud teisel kolmandikul üheksa pealeviset venelaste nelja vastu. Ehk murrang toimus just siis, kui vaikselt kerkis õhku küsimus: kas tšehhide kannatlikkus ja esimese tule tõrjumine võib hakata hirmsa võidukohustusega venelastele ajudele käima?

Ent punamasina – kes täna kandis küll valgeid särke – efektiivsus pääses täpselt sel hetkel maksvusele. Efektiivsuse esimene eeldus on oskus vastase vead ära kasutada. Ühest nõrkusehetkest venelastele piisas. Eriti teise värava puhul näidati kõrgklassi, vormistades kauni kiirrünnaku.

Ilja Kovaltšuk kasvatas küll taas väravaarvet, ent samas jäid ta rumalused karistamata.
Ilja Kovaltšuk kasvatas küll taas väravaarvet, ent samas jäid ta rumalused karistamata. Foto: KIRILL KUDRYAVTSEV/AFP

Kindlasti pole OAR-i treener Oleg Znarok aga teps mitte rahul, kuidas käitus vahetult pärast turvalise eduseisu saamist Kovaltšuk. Ei tea, kas meeskonna esistaaril soovis põnevuse taastada, kuid igatahes teenis ta 3,5 minuti jooksul kaks rumalat eemaldamist. Kovaltšuki «soov» polnud aga määratud täituma, sest tšehhidel venelaste meisterlikkus lihtsalt puudus. Ning statistika – pealevisked 31:22 Tšehhi kasuks – osutuski seekord vaid kuivaks numbripuruks.

Duell muu maailmaga

Pärast OARi avamängu kaotust Slovakkiale kuulutas terve (hoki)maailm: kõik on täiesti lahtine, ka edaspidi võib sel turniiril juhtuda mida iganes. Kuid pärast ülikindlaid võite Sloveenia, USA ja Norra üle – väravate vahega kokku 18:3 – jutt muutus. OAR-ist sai aina vankumatum kullasoosik. Taastus justkui vanadest aegadest tuttav duell: venelased vs muu maailm.

Hetkeseisuga kuulub duelli võitjaau venelastele. Turniiri punktitoojate TOP10-sse kuuluvad neist Gussev, Kovaltšuk, Kirill Kaprizov ja Datsjuk. Ses pingerivis edestab Gussevit vaid Soome imelaps Eeli Tolvanen (8 punkti vs 9). Kuid liidreid on toetanud tugev ja ühtlane tagala ning pärast avamängu vääratusi kindluse leidnud väravavaht Vassili Košetškin, kes täna KHL-i parima tõrjeprotsendiga ametivenna Pavel Francouzi üle mängis. Pingilt tüürib seda armeed kiiduväärselt Läti duo Oleg Znarok – Haris Vitolinš.

Oleg Znarok ja olümpiaringidega märk.
Oleg Znarok ja olümpiaringidega märk. Foto: Valery Sharifulin/Valery Sharifulin/TASS

Lõppakordiks vene pidu?

Ajal, mil norralased ja sakslase peavad pingelist duelli kullaarvestuse esikoha nimel, tõotavad olümpia lõpupäevad tõotavad kujuneda ka venelaste peoks. Menüüsse kuulub: täna – esimene kuldmedal 15-aastaselt Alina Zagitovalt ja hokivõit tšehhide üle; ülehomme – suur hokifinaal ja vägagi võimalik triumf ning Venemaa lipu äärmiselt tõenäoline lubamine lõputseremooniale. Või muutus see viimane pärast värsket dopingujuhtumit taas kahtlaseks?

(Ääremärkusena: tähelepanuväärne, et OARi koondise pealik Znarok kannab pintsakurevääril viksilt ja viisakalt … märki viie olümpiarõngaga.)

Ent ühes pole kahtlust: finaal Kanadaga oleks igas mõttes maiuspala. Ajalooline intriig, vastase eeldatavalt kõvem vastuhakk, publiku suurem huvi. Kas nii läheb ja Kanada saab teises poolfinaalis Saksamaast jagu, hakkame aimu saama alates kella 14.10-st. Püsige kanalil!

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles